Prezes A-T i dwie pracownice w areszcie tymczasowym. Zarzut to udział w grupie przestępczej wyłudzającej VAT.
Do zatrzymania doszło 22 stycznia, wtedy mówiono tylko o badaniu dokumentów spółki, która zresztą w wyniku trudnej sytuacji finansowej znalazła się w procesie restrukturyzacji. Zatrzymanie Prezesa miało nie wpłynąć na sytuację spółki i jej zdolność do działania.
Sama firma już jakiś czas boryka się z działaniami organów skarbowych. Urząd Skarbowy zawiesił firmie wypłatę 30 mln zł zwrotu podatku VAT. To wpędziło firmę w kłopoty.

Z komunikatu prokuratury we Wrocławiu: W ramach tego śledztwa w styczniu 2020r. zatrzymano cztery osoby z województwa wielkopolskiego, którym prokurator przedstawił zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, zajmującej się popełnianiem przestępstw, w tym skarbowych, związanych z nielegalnym obrotem artykułami elektronicznymi w ramach tzw. karuzeli podatkowej, której celem było dokonanie uszczupleń podatkowych – należności Skarbu Państwa z tytułu podatku od wartości dodanej (VAT), poświadczanie w tym celu nieprawdy w dokumentach

Prokuratura twierdzi, że podmioty gospodarcze i osoby fizyczne wzięły udział w „łańcuchach” podatkowych, związanych z obrotem elektroniką, wykorzystujących mechanizm równoważenia podatku VAT naliczonego z należnym i zwrotu podatku VAT w transakcjach wewnątrzwspólnotowych przy wykorzystaniu faktur opisujących nieprawdziwe transakcje gospodarcze.
Tak w języku śledztwa określa się tzw., karuzele podatkowe.

I znów prokuratura: Mechanizm działania grupy polegał na zorganizowaniu transakcji sprzedaży przy wykorzystaniu łańcucha utworzonych/nabytych w tym celu spółek, w ramach których wystawiano kolejne faktury VAT a następnie transferowano pomiędzy nimi środki finansowe.
Pierwszy podmiot w łańcuchu, tzw. podatnik znikający, nabywał towar, w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, nie odprowadzając należnego podatku VAT.
Kolejne firmy w łańcuchu, tzw. „bufory”, wystawiały faktury kolejnym firmom – buforom lub końcowym odbiorcom. Towar był natomiast najczęściej transportowany pomiędzy magazynami w kraju i zagranicą a łańcuch płatności odwrócony. Zysk sprawców stanowił podatek VAT, nieodprowadzony do Urzędów Skarbowych przez znikających podatników lub kwota zwrotu naliczonego podatku VAT.

Poprzedni artykułMało finezyjny złodziej na sulmierzyckich działkach
Następny artykułNowe oszustwo