Teraz na Pocztę Polską. Niewyczerpana inwencja oszustów – uważajcie

Było już ma komornika, dostawcę prądu, paczkomaty, płatności online. Oszuści mają inwencję wprost niewyczerpaną. Teraz pojawia się przekręt „na pocztę”
Ataki phishingowe są ostatnio zmorą w Polsce. Niemal co tydzień jakaś firma ostrzega swoich klientów przed fałszywymi SMS-ami lub wiadomości mailowymi. Kolejnym celem ataków stali się klienci firmy energetycznej Enea. Dostają oni SMS-a, w którym informowani są o konieczności uregulowania zaległej płatności oraz link do strony, gdzie można to zrobić.
Były też oszustwa na komornika, gdzie mechanizm był podobny – KLIK!
Podobnie jest z fakturami – ponoć od poczty polskiej – w emailu znajduje się link, ponoć mający prowadzić do faktury umieszczonej na dysku google. Plik, który należy stamtąd pobrać jest zainfekowany. Wirus może zaszyfrować nam to co mamy w urządzeniu zapisane, wykraść dane logowania, słowem naronić wielu szkód.
Jak się chronić? Przede wszystkim uważąć, pamiętać gdzie i co zamawiamy z jakich usług korzystamy i nade wszystko przed każdym kliknięciem zastanowić się kilka razy. Nic nie kosztuje a uchroni przed grubym nieprzyjemnościami i kosztami.

czytaj też  2,5 promila, drzewo, rów
Poprzedni artykułZielone tablice rejestracyjne – co oznaczają?
Następny artykułDobre milickie powietrze