Znamy harmonogram zapisów na szczepienia przeciwko COVID-19. Od wtorku 20 kwietnia może się rejestrować rocznik 1969, a kolejne – w następnych dniach.


Opada trzecia fala koronawirusa w Polsce. Najświeższe dane o nowych przypadkach, liczbie zakażonych, osobach w szpitalach i na kwarantannie.
dolnośląskie
liczba nowych zakażeń: 864
liczba przypadków śmiertelnych: 39:
choroby współistniejące wraz z COVID-19: 15
wyłącznie z powodu COVID: 24
liczba osób na kwarantannie: 23896
liczba wykonanych testów: 5326
w tym z wynikiem pozytywnym: 999
powiat milicki
Liczba zakażonych: 5
Liczba zakażonych na 10 tys. mieszkańców: 1,35
Liczba przypadków śmiertelnych: 0:
choroby współistniejące wraz z COVID-19: 0
wyłącznie z powodu COVID: 0
Liczba osób objętych kwarantanną 295
Liczba wykonanych testów: 43
Liczba testów z wynikiem pozytywnym: 7
Do tej pory szczepienia odbywają się w tempie milion dawek na tydzień. Rząd chce jednak przyspieszyć procedurę. W tym tygodniu planuje przeprowadzenie 1 mln 350 tys. szczepień.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej szef KPRM Michał Dworczyk powtarzał, że tempo szczepień jest uzależnione wyłącznie od dostaw. To nie wyjaśnia jednak, dlaczego Polska – jeśli chodzi o tempo szczepień – z pozycji jednego z liderów w Unii Europejskiej spadła na pozycje poniżej średniej.

– W interesie nas wszystkich, również osób niepełnosprawnych, jest to, żeby jak najszybciej osiągnąć odporność populacyjną. Podjęliśmy decyzję, aby w drugim kwartale przejść do szczepień populacyjnych – powiedział Dworczyk. Dodał, że rząd będzie starał się zastąpić AstraZenecę innymi szczepionkami.