Zadbać o najbliższe otoczenie to zadania dziś, na już na teraz. Jeśli chcemy, aby przyszłe pokolenia miały czystą wodę i powietrze, musimy działać. Od małych kroków zaczynają się wielkie transformacje.

Co więc możemy zrobić dla środowiska? Przede wszystkim – dbać o najbliższe otoczenie.

Zawsze pamiętać o segregacji śmieci, ograniczyć zużycie plastiku i w miarę możliwości korzystać z komunikacji miejskiej. Ważne jest również wspieranie proekologicznych stowarzyszeń i fundacji.

Pierwszy przykład z brzegu. Wiosna. 6. rano. Ze snu wyrywa nas nieznośny hałas – kosiarek spalinowych.

Hałas i brzydki zapach nie są jednak najgorszymi skutkami koszenia. Jak wylicza Fundacja Łąka „w Polsce kosi się rocznie 750 000 hektarów miejskich trawników, zużywając 38 mln litrów paliwa i wydając 2 mld złotych z publicznych pieniędzy”. Spaliny z kosiarek zatruwają powietrze, a idealnie przystrzyżona trawa nie służy bioróżnorodności – małe zwierzęta nie znajdą w niej schronienia, a pszczoły kwiatów do zapylenia.

A gdyby tak zastąpić trawniki łąką?
Taką właśnie ideę propaguje Fundacja Łąka. Miejskie łąki nie tylko przywołują wspomnienia wiejskiej sielanki, ale mają wiele praktycznych zalet. Są bardziej ekonomiczne niż trawniki, bo nie wymagają częstego koszenia, a dzięki rozbudowanemu systemowi korzeniowemu, wchłaniają więcej wody z opadów i są odporne na suszę. Działają jak naturalne filtry powietrza, wyłapując smogotwórcze pyły. Łąki kwietne wzbogacają też ekosystem, są miejscem występowanie owadów, ptaków, a nawet płazów i małych ssaków.

Drugi przykład, dobrze nam znany:

  • Myślę, że i ty jesteś jednym z uczestników, bo przez 25 lat było nas w sumie 20 milionów – mówi Sławek Brzózek, Prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia. Mowa o akcji „Sprzątanie Świata”.

Jeśli jednak nie możesz sobie przypomnieć, co to takiego, pozwól, że odświeżymy ci pamięć. „Sprzątanie świata” to coroczna akcja, w której biorą udział ochotnicy z całego świata. Została zapoczątkowana w 1989 r. przez australijskiego biznesmena Ina Kiernana, a do naszego kraju trafiła 5 lat później. Od tego czasu odbywa się co roku, a w Polsce jej przebieg koordynuje Fundacja Nasza Ziemia.

Na czym polega akcja? W każdy trzeci weekend września setki wolontariuszy (głównie uczniów szkół) rozpoczynają porządkowanie w swojej najbliższej okolicy – zbierają śmieci, likwidują dzikie wysypiska, sadzą drzewa, krzewy i kwiaty. Akcji towarzyszą różne działania edukacyjne, konkursy plastyczne, wystawy, rajdy rowerowe i wiele innych atrakcji.

Dlaczego Nasza Ziemia zasługuje na twoje wsparcie w ramach akcji Banku BNP Paribas? – Dzięki twojemu głosowi w całej Polsce przeprowadzimy 100 akcji mających na celu zadbanie o czystość środowiska, kampanię informacyjną i warsztaty dla szkół. Tysiące Polaków zaangażujemy w realną pomóc dla natury. Podaruj nam swój głos i pomóż nam działać, bo to ważne i potrzebne teraz i dla przyszłych pokoleń. Ziemi nie dostaliśmy od naszych przodków, tylko pożyczyliśmy dla naszych dzieci – mówi Sławek Brzózek.

Poprzedni artykułInformacja wydziału oświaty
Następny artykułJazda rowerem mimo zakazu to przestępstwo