Ministerstwo Środowiska i Klimatu przygotowało rozporządzenie w sprawie wysokości kaucji za butelki i puszki. Taka sama stawka dla obu tych opakowań.
Ustawa wprowadzająca system kaucyjny, czyli nowelizacja ustawy o gospodarce odpadami, weszła w życie 13 października 2023 r. Ale system kaucyjny jest dopiero w trakcie budowy. Ruszy od 2025 r.
sklepy będą doliczać kaucje do zakupu napojów w butelkach, a także w puszkach. Potem będzie można ją odzyskać przy zwrocie zużytego opakowania po napoju do sklepu.
Na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazało się rozporządzenie, w którym Ministerstwo Środowiska i Klimatu określiło stawki w systemie kaucyjnym. Resort zdecydował się na jedną stawkę dla obu rodzajów opakowań.

Zgodnie z propozycją do butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do trzech litrów (włącznie z ich zakrętkami i wieczkami z tworzyw sztucznych), do puszek metalowych o pojemności do jednego litra oraz butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do półtora litra doliczona ma zostać kaucja w wysokości 50 gr. Kaucja będzie doliczona do każdego opakowania.

„Przedsiębiorcy wprowadzający napoje w opakowaniach objętych systemem kaucyjnym zobowiązani zostaną do umieszczania na tych opakowaniach oznakowania określającego wysokość kaucji” – podano w ocenie skutków regulacji projektu rozporządzenia.

Sklepy i punkty, które będą odbierać opakowania, będą zobowiązane wypłacać kaucję osobom zwracającym opakowania.

Poprzedni artykułNowa fala oszustw – jak się bronić, na co uważać
Następny artykułAmfetamina i odpowiedzialność taka jak za jazdę po pijaku