Mieszkańcy Ostrowąsów zostawili portfel z dokumentami w otwartym samochodzie. Z okazji skorzystał przejeżdżający obok mężczyzna, który bez najmniejszego problemu z wnętrza pojazdu ukradł portfel. Sprawca został już zatrzymany, a portfel odzyskany – podejrzanemu grozi teraz kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.
Wczesnym niedzielnym rankiem tuż obok jednej z posesji w Ostrowąsach właścicielka Opla zaparkowała swój pojazd niedaleko domu. Auta nie zamknęła go na noc. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że w niezabezpieczonym samochodzie pozostał portfel, a w nim dowód osobisty oraz karty bankowe pokrzywdzonej i jej męża.
Jeszcze tego samego dnia policjanci zatrzymali domniemanego sprawcę. To 29-letni mieszkaniec Sulmierzyc w powiecie krotoszyńskim. Mężczyzna przejeżdżając swoim Peugeotem obok Opla zaparkowanego przy gruntowej drodze postanowił sprawdzić, czy w pojeździe jest coś cennego. Miał bardzo ułatwione zadanie, gdyż drzwi Opla nie były zabezpieczone – sprawca z wnętrza ukradł portfel i przez nikogo niepokojony odjechał w swoją stronę. Po kilku godzinach wrócił do Ostrowąsów, pokrętnie tłumacząc się, że chciał pokrzywdzonym oddać skradziony portfel. W tym momencie został zatrzymany przez wezwanych na miejsce policjantów. Zatrzymany mężczyzna został przewieziony na milicką komendę, gdzie usłyszał zarzut kradzieży. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności. Po przesłuchaniu podejrzany został zwolniony.
Postępowanie jest w toku.
Policja przypomina: Parkując samochód nawet na chwilę, należy:
Sprawdzić czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte, a klapa bagażnika zatrzaśnięta.
Włączyć alarm i uruchomić inne posiadane zabezpieczenia, zwracając uwagę na to, czy ktoś nas nie obserwuje lub nie podejmuje próby przejęcia danych zapisanych na karcie pojazdu wyposażonego w system bezkluczykowy.
Bagaże takie jak: torby, plecaki, nesesery i inne rzeczy wartościowe należy zostawiać w schowkach lub bagażniku. Niestety pozostawienie ich na widoku, może stanowić zachętę dla złodziei. Rzeczy tych nie powinniśmy też chować do bagażnika w miejscu zaparkowania, gdzie jest to widoczne dla wszystkich.
Odchodząc od samochodu, kluczyki trzeba schować do kieszeni wewnętrznych ubrania, a najlepiej do specjalnego pokrowca/etui na kluczyk zbliżeniowy, które tłumi sygnały radiowe i zmniejsza ryzyko przechwycenia przez złodziei sygnału. W domu trzymajmy kluczyki w miejscu bezpiecznym, z dala od drzwi wejściowych lub okna.
Bezwzględnie nie pozostawiajmy też dokumentów we wnętrzu samochodu.
Parkując auto na posesji lub w garażu, bezwzględnie nie otwierajmy bramy, gdy pozostawione są w naszym pojeździe kluczyki w stacyjce.












