Przestępcy działający metodą „na wnuczka” czy „na policjanta” wciąż oszukują, głównie starsze osoby. Wyłudzają pieniądze, które często stanowią wszystkie oszczędności seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.

Policja informuje, że pomimo licznych apeli i ostrzeżeń nadal na terenie kraju, także w powiecie milickim obserwuje się próby dokonywania oszustw przez osoby podające się za policjantów lub członków rodziny, np. za wnuczka, krewnego itp. Oszuści w sposób perfidny i bardzo wyrafinowany telefonicznie starają się docierać głównie do osób starszych, samotnych lub niepełnosprawnych prosząc o pomoc finansową w związku z nagłymi sytuacjami losowymi. Oszuści telefonując do członków „swojej rodziny” opowiadają wymyśloną historyjkę np. o jakimś intratnym interesie bądź wypadku czy chorobie, prosząc jednocześnie o pilne pożyczenie pieniędzy. Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na Policję.

Pamiętajmy, że zasada „ograniczonego zaufania” do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi. Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzenic czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy przestrzegać dwóch podstawowych zasad:

Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji!!!
Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu!!!
Policja nigdy telefonicznie nie prosi o przekazanie hasła lub PIN-u do konta bankowego!!!
W przypadku otrzymania telefonu od osoby, która podaje się za policjanta lub krewnego i która nie jest rozpoznana przez rozmówcę, odbierający telefon powinien natychmiast powiadomić o takim telefonie Policję – być może jest to próba oszustwa!!!

czytaj też  12 tys. nowych przypadków, w regionie prawie 600
Poprzedni artykułDachowanie
Następny artykułePUAP nie działa, bo dziś ważny termin