Nadal pomimo ostrzeżeń, pouczeń i apeli, policjanci zatrzymują nieodpowiedzialnych kierowców, którzy za nic mają sobie obowiązujące przepisy. Tylko jednego dnia w czwartek 23 listopada miliccy policjanci zatrzymali dwóch kierowców, którzy popełnili przestępstwa drogowe kierując pojazdami mechanicznymi będąc pod wpływem alkoholu lub po tym, jak uprawniony starosta powiatowy wydał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Zatrzymanych kierowców czekają teraz surowe konsekwencje prawne naruszonych przepisów.

O godzinie 8:30 w miejscowości Brzostowo w gminie Krośnice policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę samochodu osobowego marki Ford Mondeo. Samochodem kierował 36-letni mieszkaniec Zdun. Kierowca był trzeźwy, ale okazało się, że decyzją starosty krotoszyńskiego zostały mu cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Ponieważ jazda samochodem po wydaniu takiej decyzji jest przestępstwem, policjanci uniemożliwili mężczyźnie dalszą jazdę samochodem. Po zakończeniu kontroli drogowej kierowca został zwolniony.

Tego samego dnia kilka minut po godzinie 10 na ul. Parkowej w Wierzchowicach policjanci zatrzymali nietrzeźwego kierowcę motoroweru marki Romet. Kierowca motoroweru 44-letni mieszkaniec gminy Krośnice miał w organizmie promil alkoholu. Dodatkowo okazało się, że także i on decyzją starosty milickiego miał cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Także temu mężczyźnie policjanci uniemożliwili dalszą jazdę motorowerem.

Zatrzymani kierowcy po wykonaniu niezbędnych czynności procesowych zostali zwolnieni. Teraz czekają ich konsekwencje prawne związane z popełnionymi przestępstwami drogowymi. Przypominamy, że za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, mężczyznom grozi kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Dodatkowo sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju na okres nie krótszy niż 3 lata oraz orzeka świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5 tys. złotych. Świadczenie pieniężne może być orzeczone przez sąd nawet do kwoty 60 tys. złotych. Natomiast zgodnie z art. 180a kodeksu karnego kierowcy, który prowadzi pojazd mechaniczny nie stosując się do decyzji właściwego organu o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdami grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności.

czytaj też  Mieszkaniec Ostrowa bez uprawnień jeździł po Miliczu

Jednocześnie policjanci kolejny już raz apelują do wszystkich kierowców o to, aby nie wsiadali za kierownicę pojazdów po spożyciu choćby najmniejszej ilości alkoholu, a tym bardziej narkotyków, których posiadanie jest całkowicie zabronione!!! Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o rozwagę i zachowanie ostrożności na drodze!!!
Źródło KPP Milicz

Poprzedni artykułWoda drożej, ale ile?
Następny artykułJabłuszko pełne snów na światowym podium