Gruzini są dumnym i ambitnym narodem. Dlatego nie znoszą protekcjonalnego i lekceważącego traktowania, w zamian za to obdarzają swoich dobroczyńców, sympatyków, przyjaciół wielką atencją. Tak też było z największym lokalnym świętem miasta, Kobuleta, odbywającym się 29 – 30 czerwca w Kobuleti.
Gospodarzom bardzo zależało na obecności wszystkich parterskich miast, a jest ich 16, z Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Armenii oraz 3 miasta z Polski – Piekary Śląskie, Oborniki oraz Milicz. Jak na drugie co do wielkości miasto w Republice Adżarii, obchody miały bardzo uroczysty i podniosły charakter, miasto eksponowało swoje osiągnięcia z ostatnich lat, przede wszystkim inwestycje w obszar turystyczny, z racji przepięknego położenia nad Morzem Czarnym, dorobek kulturalny oraz wielowiekową tradycję, do której należą choćby niezwykle malownicze występy taneczne, zaprezentowane dwa miesiące temu także w Miliczu. W święcie miasta Kobuleti uczestniczył burmistrz Piotr Lech, który podzielił się z nami swoimi wrażeniami:
– Gruzini zachowali się bardzo gościnnie, zapewniając nam pobyt na swój koszt, pokazując atrakcje i piękno miasta. A jest ono położone bajecznie, nad Morzem Czarnym, blisko granicy z Turcją. Gubernator Kobuleti Sulkhan Evgenidze codziennie powtarzał, jak nam jest wdzięczny za obecność, jak wiele ona dla Gruzinów znaczy. Przeprowadziłem rozmowy w sparwie nawiązania współpracy szkolnej, złożyłem w tej sprawie oficjalne pismo. Bez tego w Gruzji nadal niczego nie da się załatwić. Myślę, że Kobuleti będzie atrakcyjnym miejscem dla miliczan jako kurort, miejscem odpoczynku. Od września, gdy temperatury utrzymują się znacząco ponad 20 stopni, nocleg można wykupić już od 50 zł, dobry posiłek można zjeść za 20 zł. Jak na warunki miasta wypoczynkowego to naprawdę niedrogo, taniej niż w Polsce, Chorwacji i Turcji, a na pewno bezpieczniej niż na Bliskim Wschodzie. Połączenie lotnicze najlepsze jest z Katowic do Kutaisi. Stamtąd w 2 godziny dojedziemy busem (marszrutką) do Kobuleti. Jesienią, dodatkową atrakcją, są zbiory mandarynek – produktu firmowego tej części świata.

Poprzedni artykułTrwa budowa hali przy SP 2
Następny artykułŚwięto Lasu w Piękocinie