Komenda Powiatowa Policji w Miliczu informuje, że w ostatnim czasie na terenie wiejskim powiatu milickiego nasiliły się kradzieże mienia z garaży i pomieszczeń gospodarczych dokonywane po uprzednim włamaniu się złodziei do tego typu budynków. Sprawcy najczęściej wchodzą do zamkniętych pomieszczeń uszkadzając kłódki zabezpieczające drzwi lub bramy wejściowe. Okradane były także pomieszczenia, które niestety nie były zamykane, co bardzo ułatwiało złodziejom przestępczy proceder. Złodzieje dokonują przestępstw w porze nocnej wykorzystując mniejszą czujność pokrzywdzonych. Łupem włamywaczy padają elektronarzędzia oraz inne wartościowe przedmioty przechowywane w garażach i pomieszczeniach gospodarczych, takie jak pilarki spalinowe, kosiarki do trawy, rowery oraz nawozy i środki ochrony roślin.

Miliccy policjanci przestrzegają – szanowni Państwo, będąc czujnym, roztropnym i stosując podstawowe zasady bezpieczeństwa ograniczacie możliwości działania włamywaczy. Bądźcie przezorni a o wszelkich podejrzanych osobach natychmiast prosimy informować dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Miliczu lub najbliższą jednostkę Policji w całym kraju – tel. 47 87 212 00 lub 112 jest czynny całą dobę.

Żadna policja, nawet najskuteczniejsza nie ochroni w pełni naszego mienia, jeżeli sami nie będziemy o nie dbali! Dla przypomnienia kilka podstawowych zasad poprawy bezpieczeństwa mienia przechowywanego w domach, garażach i pomieszczeniach gospodarczych:

Zabezpiecz należycie drzwi i okna pomieszczenia, załóż dobre zamki i mocne kłódki. Wskazanym jest zamontowanie alarmu, domofonu albo też instalacji świetlnej lub elektronicznej podłączonej do sąsiadów (z wzajemnością). Jeśli jesteś właścicielem domku jednorodzinnego, wykonaj solidne, (lecz przejrzyste) ogrodzenie, kup psa, załóż oświetlenie na podwórku.
Zanotuj na kartce lub w podręcznym kalendarzyku marki i typy posiadanych urządzeń, ich cechy charakterystyczne oraz numery fabryczne. Te, które nie posiadają numerów, oznacz w miejscu niewidocznym swymi inicjałami lub np. numerem telefonu albo datą urodzenia (w przypadku kradzieży lub zagubienia łatwiej będzie można je rozpoznać i udowodnić, że są naszą własnością).
Nie afiszuj się swym bogactwem. Unikaj przygodnych znajomości, zwłaszcza zawieranych przy kieliszku, nigdy zaś w ten sposób poznanych ludzi nie zapraszaj do swego mieszkania zwłaszcza, jeśli mieszkasz samotnie.
Uważaj na kręcących się w pobliżu domu ludzi. Zainteresuj się nimi, zapytaj kogo szukają, przyjrzyj się im, by zapamiętać wygląd, zapamiętaj markę i numer rejestracyjny samochodu. Przezorność może uchronić przed kradzieżą mienie Twoje lub sąsiadów, zaś spostrzeżenia mogą być przydatne policji, gdyby doszło do włamania.
Sprawdzaj tożsamość i wiarygodność obcych osób, przychodzących na teren Twojej posesji np. w sprawie odkupienia starych zegarów lub książek, naprawy linii telefonicznej, sprzedaży węgla itp. Nie wpuszczaj bez uzasadnionych powodów nieznanych osób. Z policyjnych doświadczeń wynika, że prawie połowa kradzieży miała swój początek i źródło w nawiązywanych wcześniej tego typu kontaktach. Tacy niby-znajomi nawet, jeśli sami nie dokonują kradzieży, mogą przeprowadzać tzw. złodziejski wywiad i dzielić się ustaleniami z grupą, która dokonuje włamań.
Współdziałaj zawsze z sąsiadami. Zwracaj uwagę także na ich posesje. Podczas ich nieobecności interesuj się ludźmi stojącymi przy posesjach sąsiadów. Zwracaj uwagę na ujadające psy, hałasy, niecodzienne odgłosy dochodzące – zwłaszcza nocą – z terenu posesji.
Opuszczając na dłużej posesję (wczasy, odwiedziny znajomych, pobyt w szpitalu) nie zostawiaj widocznych oznak swej nieobecności. Poproś sąsiada lub sąsiadkę, by podlewała kwiaty, otwierała na krótko okna, opróżniała skrzynkę z korespondencji, wieczorem włączała na jakiś czas światło w kuchni lub w którymś z pokoi.
Ubezpiecz swoją posiadłość, by w razie nieszczęścia, chociaż częściowo mieć zrekompensowane straty.

Poprzedni artykułGala Sportu Milicz 2023
Następny artykułNajgorzej, gdy spadnie deszcz