Wyjeżdżasz na wakacje i zastanawiasz się, o co należy zadbać przed urlopem? Lista zadań jest długa. Trzeba się spakować, opróżnić lodówkę i zatroszczyć się o opiekę dla zwierząt, jeśli się nimi otaczasz. To jednak nie wszystko. Sprawdź 5 rzeczy, o których często się zapomina przed wakacjami, a które mają kluczowe znaczenie dla komfortu podczas wyjazdu.

5 rzeczy, które musisz sprawdzić przed wyjazdem na wakacje

Przygotowywanie się do wyjazdu wymaga pewnych działań, które często trzeba rozpocząć jeszcze kilka tygodni przed planowanym urlopem. Choć bywa to obciążające fizycznie oraz psychicznie, to warto podejść do planowania w skrupulatny i racjonalny sposób. Dzięki temu unikniesz błędów, które mogłyby skutkować problemami w domu, na wyjeździe lub po powrocie do mieszkania.

1. Ważność dokumentów

Przed wyjazdem sprawdź, czy Ty i członkowie Twojej rodziny macie ważne dokumenty tożsamości. Paszport czy dowód osobisty stanowią formę potwierdzenia tego, że jesteś obywatelem Polski. Są więc przydatne zarówno podczas krajowych, jak i zagranicznych wyjazdów.

Pamiętaj, by sprawdzić, czy w danym kraju wystarczy dowód osobisty do tego, by móc legalnie przekroczyć jego granicę. Jeżeli tak nie będzie, z odpowiednim wyprzedzeniem rozpocznij procedurę ubiegania się o paszport.

Warto też zwrócić uwagę na to, że nie tylko dorośli muszą mieć dowody potwierdzające tożsamość. Jest to również wymagane w przypadku dzieci — nawet noworodków czy niemowląt.

2. Zasady korzystania z pomocy medycznej w kraju wypoczynku

Wakacje to czas beztroski i relaksu, ale warto pamiętać, że nawet w takich chwilach istnieje ryzyko nagłego pogorszenia się stanu zdrowia, wypadku komunikacyjnego czy wystąpienia innych zdarzeń, skutkujących koniecznością uzyskania pomocy medycznej.

Jeśli podróżujesz po Polsce, masz prawo skorzystać z pomocy w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia). Jeżeli jednak wyjeżdżasz za granicę, sprawa się komplikuje. Sprawdź, czy i na jakich zasadach Polacy mogą korzystać w danym kraju ze służby zdrowia W razie konieczności lub chęci zadbania o swój komfort w podróży możesz wykupić ubezpieczenie turystyczne.

Wysyłasz swoją pociechę na kolonię? Wybierz ubezpieczenie turystyczne dla dziecka na rankomat.pl. Dzięki temu zapewnisz mu należytą ochronę i dobierzesz polisę do swoich oczekiwań.

3. Podstawowe informacje na temat stanu zdrowia

Przed wyjazdem na wakacje, szczególnie te zagraniczne, do odległego kraju, warto zrobić podstawowy „przegląd” swojego ciała. Odwiedź lekarza rodzinnego, wykonaj podstawowe badania.

Jeśli zmagasz się z przewlekłymi chorobami, upewnij się, że specjalista nie widzi przeciwwskazań do wyjazdu. Dzięki temu zminimalizujesz ryzyko nieprzewidzianych zdarzeń związanych z pogorszeniem się stanu zdrowia.

Pamiętaj też o wykupieniu zapasu leków, które przyjmujesz na bieżąco. Może się okazać, że za granicą pojawi się problem z uzyskaniem recepty bądź jej realizacją.

Jeśli zatem przewidujesz długi wyjazd, skonsultuj się z medykiem. Poproś o dopasowanie ilości pozycji na recepcie do swoich potrzeb. Unikniesz stresu na wyjeździe oraz ryzyka powikłań wynikających z problemu z dostępnością leku.

4. Zasady wjazdu do kraju, do którego się wybierasz

2023 rok to czas wolności, powszechnej globalizacji i otwartości granic państw na przyjmowanie turystów z zagranicy. Warto jednak mieć świadomość, że nie wszędzie można tak po prostu pojechać na wakacje i cieszyć się urokami poznawania kultury danego kraju.

Jeżeli planujesz wyjazd do Stanów Zjednoczonych, sprawdź jak uzyskać pozwolenie na wjazd. Informacje na temat znajdziesz na stronie https://rankomat.pl/turystyka/wiza-do-usa. Pamiętaj jednak, że USA to nie jedyne miejsce, które ma restrykcyjne prawo związane z podróżowaniem, dlatego sytuację każdego kraju należy analizować w indywidualny sposób. To pozwoli uniknąć przykrej niespodzianki i komplikacji związanych z podróżowaniem.

Azja, Australia i wiele innych destynacji również wymaga wnikliwego przygotowania się, a procedury, umożliwiające wjazd do poszczególnych krajów mogą potrwać nawet wiele tygodni. Jest to etap, którego zdecydowanie nie da się przyspieszyć. Jeszcze przed dokładnym zaplanowaniem urlopu warto więc sprawdzić, gdzie i na jakich zasadach możesz się udać.

5. Bezpieczeństwo domu i jego otoczenia

Wyjeżdżając na wakacje, z pewnością zadbasz o to, aby wyłączyć żelazko z gniazdka czy dobrze zamknąć drzwi wejściowe. Każdemu właścicielowi czy najemcy zależy bowiem na tym, aby zabezpieczyć swoje mienie przez zniszczeniem czy kradzieżą. Jeśli planujesz wakacje, szczególnie zadbaj o zabezpieczenie domu i jego otoczenia.

Aby to zrobić, postaraj się:
• nie mówić obcym osobom o planowanym wyjeździe — pusty dom to łakomy kąsek dla złodziei;
• poprosić kogoś, aby regularnie odwiedzał dom — wieczorami może włączać światło czy zasuwać rolety, aby stworzyć iluzję tego, że ktoś jest na miejscu. Najlepiej poprosić kogoś znajomego, aby na kilka dni się do Ciebie przeniósł;
• odłączyć od zasilania urządzenia elektryczne, jeśli to możliwe i bezpieczne;
• zadbać o alarm i monitoring — najlepiej z możliwością zdalnego sterowania obiema opcjami;
• wykupić usługi u firmy ochroniarskiej.

Pamiętaj też, by zamknąć bramę, wszystkie drzwi i okna. Dzięki temu zabezpieczysz się nie tylko przed złodziejami, ale i warunkami atmosferycznymi i związanymi z nimi zagrożeniami. Jeżeli masz rolety antywłamaniowe, zaciągnij je, a z pewnością utrudnisz intruzowi przedostanie się do mieszkania.

Jeśli zadbasz o 5 wspomnianych rzeczy, będziesz cieszyć się wakacjami w przyjemnej atmosferze, bez strachu o to, co zastaniesz po powrocie do domu. Pamiętaj również, by na co dzień utrzymywać dobre relacje z sąsiadami. Dzięki temu będziesz mógł liczyć na ich życzliwość oraz na to, że doglądną nieruchomości podczas Twojej nieobecności.

Poprzedni artykułDziś Święto Pielęgniarek – tu obejdzie się bez sztampowych życzeń
Następny artykułPotrójny nelson