Cyberprzestępcy ponownie wysyłają do Polaków SMS-y z informacją o rzekomych problemach z dostarczeniem paczki. Eksperci od cyberzagrożeń ostrzegają – to kolejne oszustwo. Celem przestępców jest kradzież pieniędzy z naszych kont.
Phishing to stara, ale bardzo skuteczna metoda oszustwa. Polega na podszywaniu się pod znaną i zaufaną firmę lub instytucję, aby wyłudzić cenne informacje lub pieniądze. Tym razem celem oszustów jest zarówno jedno, jak i drugie, W ten sposób cyberprzestępcy starają się bowiem zdobyć numery naszych kart płatniczych.
Przed oszustami przestrzega teraz zespół CERT Polska, który wykrył kolejną próbę wykorzystania wizerunku firmy InPost. Cyberprzestępcy masowo rozsyłają SMS-y z informacją o problemach z dostarczeniem rzekomej przesyłki spowodowanych podaniem błędnego adresu. W wiadomości zawsze znajduje się link, który prowadzi do spreparowanej strony internetowej, przypominającej witrynę InPostu.

Na niej potencjalne ofiary proszone są o podanie numeru karty płatniczej, aby rzekomo potwierdzić w ten sposób dane. Celem przestępców jest oczywiście wyłudzenie danych kart, dzięki którym następnie będą mogli wyczyść konto bankowe lub kartę kredytową.
o kolejna w ostatnim czasie perfidna próba oszustwa wykorzystująca wizerunek firmy przewozowej lub platformy handlowej. Kilka dni temu informowaliśmy, że cyberprzestępcy podszywają się pod Pocztę Polską, która miała rzekomo sprzedawać niedostarczone paczki. Zespół CERT tej państwowej spółki ostrzegał przed atakiem phishingowym, dodając, że Poczta Polska nie prowadzi tego typu działań.

Tego samego dnia przed nową metodą oszustwa przestrzegali specjaliści mBanku. Przestępcy podszywają się pod administratorów platform aukcyjnych lub pracowników banku i dzwonią do sprzedających tam osób, aby „pomóc” w realizacji transakcji. W rzeczywistości próbują jednak wyłudzić kody BLIK i wypłacić pieniądze ofiary z bankomatu.

Poprzedni artykułI po Festiwalu
Następny artykułPowiat odstąpi od likwidacji porodówki