Gdzie niegdzie możemy na drodze zobaczyć zupełnie nowy, nieznany znak. Żółte znaki z czołgami, ustawione są w okolicach mostów. Zwykli kierowcy nie muszą wiedzieć, co oznaczają. Bo to informacje dla wojskowych.
Żółte znaki to informacje dla kierowców pojazdów wojskowych i zostały ustawione przy drogach w związku ze zbliżającymi się międzynarodowymi ćwiczeniami wojskowymi. Tabliczki informują, jaki jest limit wagowy pojazdu na konkretnym moście.

Przykładowo, znak obok oznacza, że limit wagowy dla ciężarówek i innych pojazdów kołowych wynosi 60 ton, a dla czołgów i innych pojazdów gąsienicowych – 80 ton. Różnica polega na innym rozmieszczeniu mas (w przypadku czołgu większa masa rozkłada się na większą powierzchnię).

Znaki postoją przy polskich drogach do połowy czerwca. Właśnie wtedy kończą się międzynarodowe ćwiczenia wojskowe.

Czy można wyprzedzać kolumnę wojskową

Pojazdy wojskowe nie są pojazdami uprzywilejowanymi. Nawet jeśli kilka takich pojazdów jedzie jeden za drugim. Można je wyprzedzać tak jak każdy inny pojazd. Jednak jeśli na początku i na końcu rzędu pojazdów wojskowych jadą samochody Żandarmerii Wojskowej, wysyłające niebieskie i czerwone sygnały świetlne, a dodatkowo sygnały dźwiękowe, wówczas mamy do czynienia z uprzywilejowaną kolumną wojskową. A takiej nie można:

Wyprzedzać w terenie zabudowanym.
Rozdzielać.
Oznacza to, że jeśli chcemy wyprzedzić kolumnę wojskową poza obszarem zabudowanym, nie możemy tego robić „na raty”, rozdzielając uczestników kolumny. Wyprzedzanie kolumny wojskowej to jeden z najniebezpieczniejszych manewrów drogowych, dlatego warto go unikać, cierpliwie podróżując za kolumną.
Więcej informacji TUTAJ

czytaj też  Radni wskazali winnych kłopotów...
Poprzedni artykułMłotkowiec z Sulmierzyc
Następny artykułNaprawdę trzeźwy poranek