Przed oszustwami SMS ostrzega PKO BP. Polacy dostają wiadomości, w których nadawcy podszywają się pod znane firmy kurierskie, portale ogłoszeniowe, sprzedażowe lub aukcyjne. 

W treści proszą o przelanie brakującej – zazwyczaj bardzo niewielkiej – kwoty do przesyłki kurierskiej, w zamian za możliwość dalszego wystawiania ogłoszeń lub odblokowania konta na danym portalu. Poniżej znajduje się też link do do dokonania stosownej płatności.

Użytkownik, który faktycznie ma konto na danym portalu lub jest klientem konkretnej firmy kurierskiej i zdecyduje się kliknąć w link, wpada w pułapkę. Jest przenoszony na fałszywą, do złudzenia podobną stronę pośrednika, a następnie podrobiony serwis transakcyjny banku.

Strona internetowa w rzeczywistości służy przestępcom wyłącznie do pozyskania danych logowania do banku ofiary. Potwierdzenie wykonania przelewu, które zleca osoba regulująca fałszywą zaległość, służy z kolei do wykonania przez przestępców operacji na prawdziwym koncie bankowym ofiary.

Podanie na fałszywej stronie danych do logowania i autoryzacji transakcji umożliwia ich przejęcie przez oszusta, który uzyskuje w ten sposób możliwość zalogowania się przy ich użyciu w autentycznym serwisie internetowym banku i zlecenia operacji z rachunku klienta (np. utworzenia szablonu płatności bądź wykonania przelewu na numer rachunku odbiorcy podany przez oszusta)

  • ostrzega bank PKO BP.
    Więcej: Tutaj


Poprzedni artykułŻabka wycofuje ze sprzedaży produkty z wołowiną
Następny artykułSpalarnia znów spala