Trzech pijanych mężczyzn o mało co nie zostało ofiarami późnego ataku zimy. Jęzor polarnego, zimnego powietrza nadciągnął nad Polskę i znacząco obniżył temperaturę. Nie wszyscy byli w stanie to przewidzieć.
Na Aleję Wodniaków w Miliczu wezwani policjanci zastali leżącego na ziemi 64 latka, mieszkańca gminy Milicz. Mężczyzna był mocno pijany i nie mógł samodzielnie ustać na nogach. W związku z tym policjanci w ramach akcji ZIMA odwieźli mężczyznę do domu, gdzie zajęła się nim rodzina. Trzy godziny później policjanci interweniowali w Wierzchowicach, gdzie na zieli leżał będący pijany 32 latek, mieszkaniec gminy Krośnice. Ponieważ pozostawienie mężczyzny w takich okolicznościach mogło być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia, do czasu wytrzeźwienia mężczyzna został zatrzymany w policyjnym areszcie. Podobna sytuacja miała miejsce w Miliczu. O godzinie 2:30 policjanci interweniowali na jednej z ulic miasta, gdzie na ziemi leżał 50 latek, kompletnie pijany. Także on do czasu wytrzeźwienia został zatrzymany w policyjnym areszcie.
W związku z wciąż możliwymi niskim temperaturami szczególnie zagrożeni są bezdomni, starsi, samotni i niepełnosprawni. Zagrożenie to dotyczy również osób znajdujących się pod działaniem alkoholu bądź innych podobnie działających środków, osób przebywających na wolnym powietrzu lub w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach.
Już w połowie października funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Miliczu rozpoczęli cykliczne działania pn. „Zima”. Działania takie prowadzone są przez Policję w całym kraju, w okresie od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Mają one na celu zapewnienie pomocy i ochrony osobom bezdomnym i pozostającym w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu. Na terenie powiatu milickiego działania prowadzone są przy współpracy innych instytucji takich, jak Ośrodki Pomocy Społecznej i PCK. W związku z prowadzonymi działaniami w zainteresowaniu Policji pozostają pojedyncze osoby, które nie chcąc korzystać z pomocy w postaci zapewnienia im miejsca w publicznych noclegowniach wybrały życie w altankach działkowych oraz osoby, których pobyt poza miejscem zamieszkania, przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych, może zagrażać ich życiu i zdrowiu.

czytaj też  Ograniczenie dla nieszczepionych?

Głównym celem akcji „ZIMA 2017/2018” jest m.in.:
niesienie pomocy wszystkim, którzy w związku z trudnymi warunkami zimowymi znaleźli się w sytuacji zagrażającej ich życiu i zdrowiu,
zwracanie uwagi na osoby znajdujące się w stanie po spożyciu alkoholu bądź podobnie działających innych środków znajdujących się w okolicznościach zagrażających ich życiu i zdrowiu,
przekazywanie informacji do instytucji i organizacji zajmujących się udzielaniem pomocy osobom, które znajdują się w trudnych sytuacjach i okolicznościach zagrażających życiu i zdrowiu,
kontrole osób bezdomnych i tzw. melin oraz miejsc, gdzie mogą przebywać osoby potrzebujące pomocy, np. parki miejskie, ogródki działkowe, dworce PKS i PKP.
Miliccy policjanci zwracają się z prośbą do wszystkich mieszkańców naszego powiatu – w przypadku napotkania w okresie zimy osoby bezdomnej, samotnej, niepełnosprawnej lub nietrzeźwej, której pozostawienie na mrozie może skończyć się dla niej tragicznie (np. leżących na ziemi), ZADZWOŃ tel. 997 lub 112 czynny całą dobę, policjanci niezwłocznie podejmą stosowne czynności i przekażą taką osobę instytucji powołanej do niesienia pomocy.
NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA KRZYWDĘ INNYCH
– WYCIĄGNIJ POMOCNĄ DŁOŃ.

Poprzedni artykułJeden bez prawa jazdy, drugi pod gazem
Następny artykułSpoKREWnieni służbą i 20 litrów bezcennej krwi