Wkrótce wakacyjne wyjazdy – zadbaj o swoje dziecko – sprawdź autokar i kierowcę

O tym jak ważne są kontrole autobusów przewożących dzieci i młodzież nikogo nie trzeba przekonywać. Co roku zdarzają nieprawidłowości związanych z przewozami autokarowymi. Przed wyruszeniem w drogę Policja zachęca organizatorów wycieczek, rodziców lub opiekunów do kontroli autokarów.

Pamiętajmy!

Przygotowując wyjazd autokarowy dzieci i młodzieży należy kierować się przede wszystkim bezpieczeństwem pasażerów. Ważne jest aby autokar był w nienagannym stanie technicznym a firma oferująca swoje usługi cieszyła się jak najlepszą opinią.

Pojazd bardzo wyeksploatowany, z bardzo dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

Informacje świadczące o stanie technicznym pojazdu możemy uzyskać prosząc o okazanie badania technicznego.

Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki ma podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinien zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.

Potrzebę sprawdzenia autokaru organizatorzy wyjazdu mogą zgłosić z wyprzedzeniem Policji.

W umowie wynajmu autokaru można zawrzeć klauzulę aby autokar przez wyjazdem był poddany badaniom technicznym na stacji kontroli.

Jeżeli przewoźnik nie chce zgodzić się na kontrolę pojazdu i kierowcy to znak, że obawia się ujawnienia nieprawidłowości.

Środki ostrożności związane ze stanem technicznym autokaru muszą być zachowane niezależnie od długości trasy.

Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom i młodzieży w ciągu letniego wypoczynku jest priorytetem polskiej Policji. Istotnym elementem troski o bezpieczeństwo są kontrole autokarów wiozących najmłodszych na taki wypoczynek. W czasie kontroli funkcjonariusze sprawdzają przede wszystkim trzeźwość kierowców, dokumenty i stan techniczny pojazdów.

Kierowca autobusu wyjeżdżającego w trasę powinien zarezerwować na kontrolę pojazdu około pół godziny. Policjanci drogówki mogą przeprowadzić również kontrolę z pasażerami, lecz wówczas należy pamiętać, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest niemożliwa.