Wirus i rozwiązanie

Facebook pokazuje jak usunąć wirusa z konta – nie pokazuje za to jak się przed infekcją zabezpieczyć
Wirusy na Facebooku to dość częsta sprawa. Najczęściej wykorzystują  Messengera, choć zdarza się, że na naszej tablicy bez naszej wiedzy umieszczane są posty z fałszywym linkiem i oznaczeniem kilkudziesięciu znajomych. Częstsze są jednak fałszywe wiadomości, które wykorzystują zwykłą ciekawość i zaufanie, jakim darzymy naszych znajomych. Ostatnie wiadomości zawierają nasze imię oraz wiadomość ” xxxx to Ty jesteś na tych zdjęciach” z emotikoną zdziwienia oraz linkiem.
Kliknięcie w link przenosi nas do strony podszywającej się pod YouTube. Zgodnie ze sfabrykowaną informacją niemożliwe jest obejrzenie wideo bez instalacji „stosownego rozszerzenia”. Wykonanie tego kroku powoduje, że do naszych znajomych będą wysyłane takie same wiadomości. Wirus prawdopodobnie kradnie także dane.

Wirus na Messengerze? Facebook ma specjalną stronę do radzenia sobie z problemem
Zawirusowane wiadomości stały się na tyle dużym problemem, że Facebook stworzył specjalną stronę do jego rozwiązywania. Wciąż jednak najlepszym sposobem zabezpieczania się przed takimi oszustwami jest czujność. Warto spytać znajomego, czy to na pewno on wysłał link, co przy okazji poinformuje go o problemie na jego koncie, a ofiary często są nieświadome problemu.

Jeśli jednak już zostaliśmy oszukani i chcemy pozbyć się kłopotu, to należy udać się pod adres facebok.com/hacked. Strona pozwala krok po kroku zidentyfikować i rozwiązać problem. Ponadto dobrze jest przeskanować cały komputer programem antywirusowym, ponieważ szkodliwe oprogramowanie mogło przedostać się do innych aplikacji na naszym urządzeniu.