26 kwietnia br. w Gimnazjum w Miliczu odbył się powiatowy finał Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy o Bezpieczeństwie w Ruchu Drogowym organizowany corocznie przez Komendę Powiatową Policji w Miliczu a adresowany dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Celem Turnieju było podnoszenie kultury społeczeństwa i działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym bezpieczeństwa dzieci i młodzieży szkolnej poprzez: popularyzowanie przepisów i zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, kształtowanie partnerskich zachowań wobec innych uczestników ruchu, popularyzowanie podstawowych zasad i umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, oraz popularyzowanie roweru jako środka transportu, a także rekreacji i sportu.
W województwie dolnośląskim Turniej realizowany jest w czterech etapach: eliminacje szkolne, powiatowe, strefowe i finał wojewódzki. W eliminacjach międzyszkolnych powiatu udział wzięły drużyny zwycięskie, wyłonione w eliminacjach szkolnych.
Turniej składał się dwóch części: teoretycznej i praktycznej.
Cześć teoretyczną stanowił test składający się z pytań, które dotyczyły zagadnień z zakresu przepisów ruchu drogowego, natomiast część praktyczna podzielona była na dwie grupy zadań. Pierwsze to ćwiczenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej – tu egzaminatorem była ratownik medyczna pogotowia ratunkowego i druga część z zadań praktycznych polegająca na jeździe rowerem po torze przeszkód. Ten etap był niezwykle trudny, bo wymagający nie lada umiejętności od uczestników. Za każde ominięcie przeszkody lub nieprawidłowe jej pokonanie, policjanci ruchu drogowego będący członkami turniejowej komisji naliczali punkty karne.
W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Czatkowicach w składzie: Magdalena Smarszcz, Paulina Kazieczko, Daniel Domański i Bartłomiej Stechenbach.
Kolejne miejsca zajęły: II miejsce – SP w Sułowie, III miejsce – SP nr 2 w Miliczu, IV miejsce – SP w Krośnicach, V miejsce – SP w Bukowicach i VI miejsce – SP we Wzięchowie Wielkim
W kategorii szkół gimnazjalnych zwyciężyła drużyna z Gimnazjum w Miliczu w składzie: Julia Majchrzak, Emila Karbowska i Cyprian Karbowski, a kolejne miejsca zajęły: II miejsce – Gimnazjum we Wróblińcu, III miejsce – Gimnazjum w Krośnicach i IV miejsce – Gimnazjum w Bukowicach
Zwycięskie drużyny ze Szkoły Podstawowej w Czatkowicach i z Gimnazjum w Miliczu będą reprezentować powiat milicki podczas eliminacji strefowych, które odbędą się 6 maja w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego we Wrocławiu przy ul. Łagiewnickiej 12.
Organizatorzy wyróżnili również indywidualne osiągnięcia zawodników.
W kategorii szkół podstawowych indywidualnie pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Oliwia Rząsa ze Szkoły Podstawowej w Sułowie
2. Daniel Domański ze Szkoły Podstawowej w Czatkowicach
3. Marcelina Chilińska ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu


W kategorii szkół gimnazjalnych indywidualnie pierwsze trzy miejsca zajęli:
1. Cyprian Karbowski z Gimnazjum w Miliczu
2. Tobiasz Zieliński z Gimnazjum we Wróblińcu
3. Emilia Karbowska z Gimnazjum w Miliczu
Dla zawodników najlepszych drużyn puchary i pamiątkowe dyplomy wręczyli wraz z Komendantem Powiatowym Policji w Miliczu mł. insp. Arkadiuszem Sworowskim zaproszeni goście: Zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Milicz Jarosław Bełza, V-ce Prezes Banku Spółdzielczego w Miliczu Marcin Żmijewski oraz gospodarz obiektu, gdzie odbył się turniej dyrektor milickiego Gimnazjum Mirosław Niedbała.
Specjalne podziękowania dyrektorowi Gimnazjum w Miliczu, Mirosławowi Niedbale za udzieloną pomoc w organizacji turnieju złożył Komendant Powiatowy Policji w Miliczu mł. insp. Arkadiusz Sworowski.
Szczególne podziękowania organizatorzy Turnieju składają sponsorom, którzy ufundowali cenne nagrody dla najlepszych zawodników, a tegorocznymi fundatorami nagród byli: Bank Spółdzielczy w Miliczu oraz Nadleśnictwo Milicz
Tekst i zdjęcia: Hol

Poprzedni artykułBank Spółdzielczy w Miliczu przekazał milickim policjantom sprzęt informatyczny
Następny artykułDiamentowe gody w Krośnicach