Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku możemy pójść do fryzjera czy kosmetyczki, a także do restauracji czy kawiarni.
Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja można umawiać się na konsultacje z nauczycielami. Top dotyczy maturzystów i ósmoklasistów. Uczniowie klas 1-3 mogą wrócić do szkoły, ale nie po naukę tylko pod opiekę i to nieobowiązkową.

Salony kosmetyczne i fryzjerskie oraz restauracje bez poczekalni!
Wśród zaleceń dla salonów urody znalazły się m.in.:
obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
Przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.

Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom. Zasady te zostały określone podczas konsultacji z przedstawicielami poszczególnych branż.
Ważne! Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym.
Wśród wymogów i zaleceń dla gastronomii są m.in.:

limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Wszystkie sanitarne wytyczne dla poszczególnych branż można znaleźć tutaj:
FRYZJER
KOSMETYCZKA
RESTAURATOR

Poprzedni artykułA u nas sytuacja stabilnie dobra
Następny artykułZielona wyspa