Sposób na bzykanie

Kąsają jedynie komarzyce, które stanowią aż 90 procent wszystkich komarów. Samce nie są krwiożercze i żywią się jedynie pyłkami kwiatów. Komarzyce potrzebują krwi, aby móc po kilku dniach złożyć około 300 jaj w stojących zbiornikach, z których z 230 wyklują się kolejne komary płci żeńskiej.

Komary są w tym roku wyjątkowo liczne i dokuczliwe. Bo jest gorąco i dość wilgotno. Jak się bronić?

Komary to kilka tysięcy gatunków, dlatego walka z nimi nie jest łatwa. Mimo to naukowcy dwoją się i troją, aby jak najszybciej wynaleźć w pełni skuteczne zabezpieczenie, ponieważ każdego roku z powodu chorób tropikalnych roznoszonych przez komary umierają miliony ludzi.

Na rynku pojawił się rewolucyjny repelent Hour72, który otrzymał nagrodę 80 tysięcy dolarów w prestiżowym konkursie Harvard Business School organizowanym przez słynny Uniwersytet Harvarda. Przede wszystkim jest on bezpieczny dla organizmu ludzkiego, ponieważ żadne jego składniki nie przedostają się do krwiobiegu.

Hour72, w którego składzie znaleźć można cytronellę, olej cytrynowego eukaliptusa oraz specjalny polimer, jest obecnie najbezpieczniejszym, najskuteczniejszym i najdłużej działających środkiem odstraszającym komary, jaki udało się wynaleźć. Zabezpiecza przed owadami przez 3 doby.

Zanim jednak zostanie on rozpowszechniony, najpierw w krajach tropikalnych, możemy się posiłkować równie dobrymi specyfikami. Należą do nich wszelkie produkty z dodatkiem związku chemicznego DEET (N,N-Dietylo-m-toluamid), opracowanego przez wojskowych naukowców dla armii USA, aby żołnierze nie zostali zjedzeni przez komary podczas akcji w dżungli.

Wieloletnie badania nie wykazały, aby środek ten był szkodliwy dla organizmu, jednak należy stosować go ostrożnie i zgodnie z zaleceniami, a wówczas będzie nas skutecznie zabezpieczać i jednocześnie nie wyrządzi nam krzywdy.