Zimą, część kierowców decyduje się na zorganizowanie kuligu samochodowego. Tego typu aktywność jest niebezpieczna i grozi kosztownymi konsekwencjami. Jaki mandat można dostać za holowanie sanek samochodem?

Choć śnieg to w części polskich miast zjawisko coraz rzadziej spotykane, wciąż w wielu regionach Polski jest go zimą pod dostatkiem, teraz też może się go nieco więcej pojawić.

Tym samym, niektórzy kierowcy wpadają na pomysł zorganizowania najbliższym atrakcji w postaci samochodowego kuligu. Pomijając fakt, że jest to aktywność bardzo ryzykowna dla osób, które podróżują na sankach ciągniętych przez samochód, może być także kosztowna dla kierowcy.

Czy holowanie sanek samochodem jest legalne?
W ustawie Prawo o Ruchu Drogowym w artykule 60.1 jest jasno napisane, że cyt. „kierującemu zabrania się ciągnięcia za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu.”

Warto zwrócić uwagę, że przepisy ustawy obowiązują na wszystkich drogach publicznych, na drogach oznaczonych jako strefy ruchu, a także w strefach zamieszkania.

Jednocześnie, nie oznacza to, że prawo dopuszcza holowanie sanek samochodem na wszystkich drogach polnych, bo część z nich ma także status dróg publicznych.

Jaki mandat można dostać za holowanie sanek samochodem?
Policjanci nie pozostawiają wątpliwości, że holowanie sanek samochodem jest to stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym i to głównie z tego paragrafu może zostać ukarany kierowca, który ciągnie za samochodem kulig. Mandat jaki przewiduje za to ustawodawca to aż 500 zł.

Na kosztach pieniężnych się jednak nie skończy. Zgodnie z taryfikatorem punktów karnych za „ciągnięcie za pojazdem osoby na nartach, sankach, wrotkach lub innym podobnym urządzeniu“ przysługuje 5 pkt. karnych.

czytaj też  Seat wylądował na drzewie
Poprzedni artykułDzień dzisiejszy jest szczególnym dniem…
Następny artykułWysadzacze bankomatów cd…