Okres wiosennego grillowania i spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu to czas, w którym niestety często uaktywniają się działkowi złodzieje. Pozostawiony wartościowy sprzęt, portfele, torebki, telefony itd. stają się dla nich łatwym i cennym łupem. Dlatego też policjanci przypominają o kilku istotnych zasadach, jakimi należy się kierować, aby odpoczywając na działce uniknąć przykrych sytuacji związanych kradzieżą lub włamaniem do altanki.

Utrapieniem właścicieli ogródków działkowych w okresie wiosenno – letnim są przypadki uszkodzenia mienia oraz kradzieże i włamania do altanek. Aby ustrzec się przed wizytą nieproszonych „gości”, a także zminimalizować ryzyko poniesienia szkód, policjanci przypominają o właściwym zabezpieczeniu posiadanego mienia, jednocześnie zachęcają działkowców do stosowania się do kilku podstawowych zasad ostrożności.

Aby w pełni cieszyć się czasem, mile spędzonym na świeżym powietrzu, przede wszystkim należy pamiętać o zamykaniu na kłódki lub zamki drzwi altanek, drzwi pomieszczeń na narzędzia ogrodnicze oraz okna w altanach.

Niezastąpionym zabezpieczeniem mienia przed kradzieżą jest również zaprzyjaźniona grupa sąsiadów. Pracując lub odpoczywając na działce należy zwracać uwagę na teren ogrodu sąsiada, na to czy nie przebywają tam obce, podejrzane osoby. Starajmy się zapamiętywać twarze obcych osób przebywających w obrębie ogrodów, ponieważ mogą być to potencjalni sprawcy przestępstw i wykroczeń, a rysopis może pomóc Policji w ich zatrzymaniu.

Nie zapominajmy także, że złodziej może wejść na działkę, także wtedy gdy na niej przebywają działkowicze i korzystając z okazji i chwilowej nieuwagi, niezauważalnie dokonać kradzieży. Ważne jest, by w trakcie wykonywania prac porządkowych nie pozostawiać w otwartych altanach pieniędzy, dokumentów, kluczy itp, gdyż sprawca łatwo może je zabrać, a posiadający informacje o miejscu zamieszkania działkowicza, przy użyciu skradzionych kluczy szybko może przedostać się również do jego mieszkania.

W przypadku, gdy w altanie działkowej jest przechowywany wartościowy sprzęt, np. kosiarka do trawy, piła spalinowa itp. pamiętajmy, aby sfotografować sobie te urządzenia, zapisać numery fabryczne i w miejscu niewidocznym oznakować sprzęt w sposób wiadomy tylko dla właściciela – w przypadku kradzieży ułatwi to policjantom poszukiwanie skradzionego mienia, a po jego odzyskaniu pomoże zidentyfikować właściciela.

źródło www milickiej policji

Poprzedni artykułPożar na PSZOK w Stawcu
Następny artykułRODO atak uwaga!