W Małopolsce Bravo. Reszta kraju Alfa. Od czwartku w całym kraju stopnie alarmowe. Co to znaczy?
Jak opisuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, stopień ALFA jest najniższym z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. „Jest on przede wszystkim sygnałem dla służb dbających o bezpieczeństwo i całej administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności” – czytamy.

MSWiA informuje też, że nie tylko służby, ale i zwykli obywatele w czasie obowiązywania stopnia alarmowego powinni zwracać szczególną uwagę na „wszelkie niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, na przykład: nietypowo zachowujące się osoby, pakunki, torby lub plecaki pozostawione bez opieki w miejscach publicznych, samochody (szczególnie transportowe) zaparkowane w pobliżu miejsc zgromadzeń”. Takie sytuacje powinny być zgłaszane policji za pośrednictwem numerów telefonu 112 oraz 997.

Z drugim stopniem alarmowym BRAVO wiąże się również m.in. sprawdzenie i wzmocnienie ochrony ważnych obiektów publicznych oraz wzmocnienie ochrony środków komunikacji publicznej. Z kolei stopień alarmowy ALFA-CRP dotyczy zagrożenia w cyberprzestrzeni i w czasie jego obowiązywania administracja „jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych”.
Powodem wprowadzenia procedur są obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau