Żadna to sensacja, ale może ktoś dzięki lekturze zadba lepiej o swoje cyfrowe bezpieczeństwo? Miliony ludzi używa łatwych do odgadnięcia haseł na wrażliwych kontach, sugeruje badanie przeprowadzone przez brytyjskie Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC).

Już nie qwerty, ale 123456, to najczęściej używane hasło na zhackowanych kontach. Samo badanie pomogło odkryć luki w wiedzy cybernetycznej, które mogą nas narażać na ryzyko utraty nie tylko danych, ale także pieniędzy.

Wrażliwe dane

W swoim pierwszym badaniu internetowym NCSC przeanalizowało publiczne bazy danych naruszonych kont, aby zobaczyć, jakich słów, fraz i ciągów użyli ludzie. Liderem listy było 123456, występując w ponad 23 milionach haseł. Drugi najpopularniejszy ciąg, 123456789, nie był trudniejszy do złamania, pozostałe zaś to nieśmiertelne „qwerty”, „hasło” i 1111111.

Najczęstszą nazwą używaną w hasłach był Ashley, a następnie Michael, Daniel, Jessica i Charlie.

Jeśli chodzi o zespoły piłkarskie Premier League z domniemanymi hasłami, Liverpool jest mistrzem, a Chelsea na drugim miejscu. Blink-182 znalazł się zaś na szczycie listy haseł „muzycznych”.

Ludzie, którzy używają dobrze znanych słów lub nazw haseł, narażają się na ryzyko zhakowania – mówi dr Ian Levy, dyrektor techniczny NCSC. „Nikt nie powinien chronić poufnych danych za pomocą czegoś, co można odgadnąć, jak ich imię, lokalna drużyna piłkarska lub ulubiony zespół” – powiedział.

Trudno zgadnąć

W badaniu NCSC też o zwyczaje i obawy dotyczące bezpieczeństwa. Okazało się, że 42% spodziewa się, że straci pieniądze na oszustwa internetowe, a tylko 15% stwierdziło, że są przekonani, że wiedzą wystarczająco dużo, aby chronić się online. Okazało się, że mniej niż połowa ankietowanych używa oddzielnego, trudnego do odgadnięcia hasła do swojego głównego konta e-mail.

Co ciekawe większość z nas wiem, które hasła były powszechnie używane, co powinno nas skłonić użytkowników do dokonywania lepszych wyborów. Mimo to jest wręcz przeciwnie.

czytaj też  Piotr Lech zwycięzcą

Z wielką wiarą w ludzki rozum naukowcy radzą by wybrać trzy losowe, ale zapadające w pamięć słowa, i wykorzystać je jako silne hasło.

Badanie zostało opublikowane przed konferencją NCSC Cyber ​​UK, która odbędzie się w Glasgow w dniach 24-25 kwietnia.

Poprzedni artykułAmfa, marycha, dopalacze, las…
Następny artykułKwartał bez prawka