II tura kalendarz

12 lipca II tura wyborów prezydenckich. O jakich datach musisz pamiętać, żeby w dniu wyborów uniknąć nerwów?

Jeśli przed pierwszą turą wyborów wziąłeś zaświadczenie o prawie do głosowania lub zgłaszałeś zamiar głosowania korespondencyjnego – nie musisz nic robić: z zaświadczeniem zagłosujesz w dowolnej komisji, a pakiet wyborczy na drugą turę dostaniesz na ten sam adres co przed pierwszym głosowaniem. Ale jeśli w drugiej turze planujesz głosować gdzie indziej niż w pierwszej – musisz pamiętać o następujących datach:

Jeśli chcesz głosować za granicą:
9 lipca – do tego dnia można zgłaszać zamiar osobistego głosowania w komisjach wyborczych za granicą – tylko w krajach, w których dopuszczalne jest głosowanie osobiste (do 29 czerwca wyborcy mogli zgłaszać konsulom udział w wyborach korespondencyjnych).

UWAGA: Osoby, które rejestrowały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie – ich zgłoszenie pozostaje ważne na II turę, powinny otrzymać pakiet wyborczy na wskazany wcześniej adres.

Więcej informacji na stronie ewybory.msz.gov.pl.

Jeśli głosujesz w Polsce:
30 czerwca – ostateczny termin na złożenie wniosku o głosowanie korespondencyjne w kraju.

UWAGA: Osoby, które przed I turą złożyły wniosek o głosowanie korespondencyjne nie mogą go już wycofać i zgłosić się w II turze do głosowania „tradycyjnego”. Otrzymają pakiet do głosowania korespondencyjnego na wskazany wcześniej adres.

Z kolei wyborcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego mogą wziąć udział w głosowaniu w innym obwodzie, ale tylko bezpośrednio w lokalu wyborczym (już nie w formie korespondencyjnej). Będzie to możliwe wyłącznie po otrzymaniu zaświadczenia o prawie do głosowania – takie zaświadczenie może być pobrane wyłącznie do czasu wysłania pakietu wyborczego.

7 lipca – ostateczny termin na dopisanie się do spisu wyborców lub stałego rejestru wyborców w wybranej gminie. To również czas na zgłoszenie do głosowania korespondencyjnego dla osób przebywających w kwarantannie.

UWAGA: Wyborcy, którzy przed I turą dopisali się do spisu wyborców w wybranym obwodzie, będą ujęci w tym samym spisie w głosowaniu 12 lipca. Nie ma już możliwości dopisania do innego spisu wyborców.

10 lipca – ostatni moment na pobranie zaświadczenia o prawie do głosowania, ważnego w dowolnej komisji w kraju i za granicą (ale tylko w tych krajach, gdzie możliwe jest głosowanie osobiste). To również ostatni moment na zgłoszenie do głosowania korespondencyjnego dla osób objętych kwarantanną po 7 lipca.
Źródło BigData