19 maja upłynął termin rejestracji numeru PESEL w bazie CEIDG. Przedsiębiorcy tak intensywnie próbowali sprawdzić, czy ich numer się tam znajduje, że strona Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej została w piątek zablokowana.
Kto powinien zainteresować się problemem i jak załatwić sprawę? Media informowały o tym, że 19 maja (w sobotę) mija termin na zarejestrowanie w bazie CEIDG numeru PESEL przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Były też smsy od znajomych, maile i panika.
Obowiązek ten wynika z ustawy uchwalonej ponad dwa lata temu. Pomimo potencjalnie poważnych konsekwencji niewielu przedsiębiorców zdawało sobie sprawę ze miany przepisów.
W myśl ustawy przedsiębiorca, który w bazie Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie posiada numeru PESEL, musi być z niej usunięty. A działanie bez rejestracji grozi grzywną i kłopotami w ZUS i w skarbówce.
To wywołało prawdziwy popłoch – osoby prowadzące działalność próbowały sprawdzić za pomocą strony CEIDG czy numer PESEL znajduje się w rejestrze. O tym, jak wielu przedsiębiorców próbowało tego dokonać świadczy fakt, że witryna ostatecznie została zablokowana. Korzystanie z niej było albo niezwykle utrudnione, albo wręcz niemożliwe.
Nie tędy droga
Tymczasem jak wyjaśnia „Dziennik Gazeta Prawna”, w ogólnodostępnym serwisie nie da się sprawdzić, czy numer PESEL jest przypisany do firmy. Dlatego też wyjaśniamy jeszcze raz w jaki sposób zweryfikować stan faktyczny i co zrobić, jeśli numeru brakuje.
Jak sprawdzić czy numer PESEL jest w bazie CEIDG
Najszybszym sposobem na weryfikację zapisu w CEIDG jest skorzystanie z serwisu firma.gov.pl. Mogą to zrobić jedynie ci przedsiębiorcy, którzy posiadają konto ePUAP. Założenie konta jest możliwe natomiast tylko dla osób posiadających profil zaufany. Na szczęście obie te czynności da się dziś wykonać przez internet. Profil najprościej wyrobić przez stronę banku. Szczegółowy opis znajduje się na tej stronie.
A zatem najpierw wyrabiamy profil na stronie banku, a potem kierujemy się na rządową stronę dla firm. Bez ruszania się z biura czy domu.
Rejestrację numeru PESEL można też potwierdzić, odwiedzając lokalne biuro Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zazwyczaj mieści się w urzędzie gminnym.
Czytaj też: Płacenie składek nie będzie oznaczać otrzymywania emerytury?
Część urzędów dopuszcza potwierdzenie rejestracji przez telefon – z tym może być jednak kłopot z uwagi na problemy z weryfikacją tożsamości.
Kto musi potwierdzać zarejestrowanie numeru PESEL?
W praktyce chodzi najczęściej o firmy założone przed rokiem 2001 i to takie, które nie kontaktowały się przez lata z urzędami. Po tej dacie w bazie CEIDG pojawiło się bowiem pole „PESEL”. Nieobowiązkowe, ale uzupełniane przy różnych okazjach.
Powodów do zmartwień nie mają ci, którzy rejestrowali firmę od stycznia 2012 roku – wtedy podawanie PESEL było już wymagane.
Osoby, które założyły działalność wcześniej, ale od 2012 roku dokonywały w niej zmian – np. miejsca prowadzenia działalności czy jej zakresu – również musiały uzupełnić numer.
Urzędnicy nie będą działać z automatu
Dodatkowo urzędnicy CEIDG zapowiadają, że nie będą kasować firm „z automatu”, bo proces ten wymaga czasu. Dlatego osoby, które mają wątpliwości, czy ich PESEL jest uzupełniony, mogą zadzwonić do urzędu. Jeśli urzędnik usłyszy przez telefon, że przedsiębiorca chce dopełnić formalności, z pewnością pomoże – będzie to dla niego sygnał, żeby firmy jednak nie usuwać z rejestru. Najlepiej jednak formalności dokonać samodzielnie. Tym bardziej że to świetna okazja, by wreszcie założyć konto w serwisie ePUAP, który daje dostęp do dziesiątek usług.