Już drugi raz polskie kobiety oceniają porodówki i opowiadają o swoich doświadczeniach na oddziałach położniczych. Zachęćmy razem Polki do udziału w akcji „Głos matek ma moc zmiany”!

Dzięki ich głosom i opowieściom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 35 tys. historii już zebranych pomoże w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy. Ocenić opiekę, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie, a także warunki, kobiety mogą w anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Sprawdza ona jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie „gdzierodzić info”. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.

Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczych –  o tym wszystkim kobiety mogą opowiedzieć w anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z 400 szpitali – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.

Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu. Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.

Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74% kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.

czytaj też  Co za ulga...

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki. Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.

W akcji można brać udział do  26 maja br. Wypełniając ankietę na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.

Poprzedni artykułPijany traktorek
Następny artykułStrajk w Oświacie – co robić