Poznasz nowe smaki
Często osoby, które zdecydowały się ograniczyć jedzenie mięsa czy nabiału szukają ich roślinnych odpowiedników. Tofu, seitan, warzywa strączkowe, napoje roślinne, jogurty sojowe, tempeh, różne rodzaje kasz – takie produkty na pewno częściej zagoszczą na twoim talerzu. Kiedyś dodatki do obiadu, takie jak soczewica, kalafior czy szpinak, teraz staną się główną częścią posiłku, a dzięki przyprawom i odpowiedniemu przyrządzeniu możliwe, że w ogóle nie odczujesz braku mięsa.

Uratujesz kilka zwierząt
Statystyki są imponujące. Według thevegancalculator.com jeśli na miesiąc zrezygnujesz z jedzenia mięsa uratujesz 30 zwierząt hodowlanych i zaoszczędzisz prawie 125 litrów wody. Hodowla zwierząt pochłania niesamowite ilości wody, a sam wiesz, jak z nią krucho na świecie.

Na pewno uda ci się schudnąć
Jeśli produkty odzwierzęce zastąpisz wartościowymi posiłkami pełnymi roślin strączkowych, kasz i zielonych warzyw, możliwe że stracisz kilka kilogramów. Pamiętaj jednak, że świat jest pełen grubych i szczęśliwych wegan i weganek. Pizza, burgery, słodycze – wszystkie te dobre rzeczy są dostępne w wersji roślinnej i równie kaloryczne.